RECEPTY

Higienizacja jamy ustnej

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Oprócz codziennego szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej, niezastąpionym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej jest profesjonalny zabieg higienizacji wykonywany w gabinecie stomatologicznym.
Higienizacja jamy ustnej wykonywana jest przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną i ma na celu dokładne oczyszczenie zębów.

W skład higienizacji wchodzą następujące zabiegi:

  • skaling,
  • piaskowanie,
  • polishing
  • fluoryzacja zębów

Każdy z zabiegów jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Lekki dyskomfort mogą odczuwać pacjenci u których warstwa osadu lub kamienia nazębnego jest duża. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi higienizacji przeprowadzać systematycznie 1-2 razy w roku (ewentualnie częściej jeśli wymaga tego stan zębów pacjenta). Należy jednak zwrócić uwagę, że kamień nazębny nie jest problemem estetycznym, jak np. zwykłe przebarwienia zębów, a zdrowotnym. Odkładanie się kamienia może prowadzić bowiem do innych schorzeń w jamie ustnej.

A jak powstaję kamień nazębny?

Kamień nazębny naddziąsłowy, jeden z dwóch rodzajów kamienia, możemy zaobserwować gołym okiem. Ma on postać białego lub żółtego nalotu, którego nie da się usunąć zwykłym szczotkowaniem. Kamień to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, za której powstanie w dużej mierze odpowiada nasza własna ślina. Ślina zawiera w sobie bowiem składniki mineralne, którymi nasyca się płynna faza płytki. Z czasem ta mieszanka twardnieje i przeradza się w kamień nazębny. Jego porowata struktura sprawia, że kolejne warstwy kamienia osadzają się z dużą łatwością.

Najczęściej kamień odkłada się na górnych zębach trzonowych od strony policzka i na przednich zębach od strony języka. Jest to związane z działalnością ślinianek. Skład śliny ma kluczowy wpływ na tworzenie się kamienia. Osoby, których ślina ma odczyn zasadowy, zawiera dużo szczawianów, mocznika i fosforanów, są bardziej narażone na tworzenie się kamienia.

Skutki gromadzenia się kamienia na zębach

Kamień nazębny wraz z płytką bakteryjną są najczęstszą przyczyną chorób przyzębia, co z czasem może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych dziąseł.
Istnieją dwa rodzaje kamienia nazębnego, które różnią się od siebie stopniem zmineralizowania i miejscem występowania: naddziąsłowy (37% minerałów) oraz poddziąsłowy (58% minerałów), bardziej zmineralizowany. Wywołują one stany zapalne dziąseł i przyzębia, objawiające się rozpulchnieniem, bolesnością, krwawieniem, a także recesją dziąseł i ruchliwością zębów. Kamień nazębny powoduje też demineralizację zębów, może także być jedną z przyczyn paradontozy. W kamieniu nazębnym znajdują się liczne bakterie, które mogą w dłuższej perspektywie powodować próchnicę.

Usuwanie kamienia nazębnego

Standardowo zalecane jest usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku, jednak częstotliwość powtarzania tego zabiegu jest kwestią dość indywidualną. Przede wszystkim ze względu na różny skład śliny, a także zróżnicowane dbanie o higienę jamy ustnej i stan przyzębia. Osoby zmagające się z chorobami muszą usuwać kamień nazębny częściej, u osób zdrowych kamień może być usuwany nawet raz na rok. Z kolei kamień nazębny u dzieci powinien być usuwany od razu, kiedy tylko zostanie zauważony.

Usuwanie kamienia nazębnego Gliwice

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling, jest nie tylko profilaktyką ale podstawą leczenia chorób przyzębia. Polega on na mechanicznym, ręcznym usunięciu płytki lub na wykorzystaniu do tego narzędzi ultrasonograficznych. Zabieg ten musi zostać wykonany przez profesjonalistę w gabinecie dentystycznym – zazwyczaj zajmują się nim higienistki stomatologiczne. Po usunięciu kamienia powierzchnia zęba musi zostać wypolerowana, ponieważ na gładkiej powierzchni kamień będzie osadzał się bardziej opornie. Zabieg jest bezbolesny, chociaż może w jego trakcie wystąpić lekkie krwawienie dziąseł.

Piaskowanie to zabieg usuwający osad na zębach, przebarwienia i ewentualne pozostałości kamienia nazębnego. Wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem z odpowiednią ilością wody rozpyla drobny piasek na zębach. Jest to zabieg bezbolesny, dzięki któremu możemy usunąć osad nawet z trudno dostępnych miejsc.
Polishing to zabieg wykonywany po skalingu i piaskowaniu, polegający na wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach oczyszczających i polerujących. Wykonuje się go, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się osadu i kamienia nazębnego.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to ostatni etap profesjonalnej higienizacji zębów. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz osadu i polishingu na zęby nakładany jest lakier lub żel zawierający fluor. Wzmacnia on szkliwo zębów, które staje się bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych, oraz znosi nadwrażliwość.

Stomatolog Gliwice

Warto zapamiętać, że wszelkie środki zapobiegające tworzeniu się kamienia (płyny do płukania ust czy pasty do zębów) nie rozpuszczą kamienia, który już powstał. Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami, płukankami, szczoteczką itp. nie jest możliwe. Powstaniu kamienia nazębnego możemy jednak przeciwdziałać, a tutaj bardzo ważne znaczenie ma codzienna higiena jamy ustnej. Jednym z fundamentów dbania o jamę ustną jest dobra szczoteczka oraz odpowiednia technika mycia zębów.

Scroll to Top