RECEPTY

Fizjoterapia urologiczna, uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna  oraz urologiczna jest to dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się wszelkimi dysfunkcjami w obrębie mięśni dna miednicy. Niestety problem nietrzymania moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej po ciążach, nadaktywność pęcherza, zespół bólowy miednicy mniejszej, jak również zaburzenia erekcji, powikłania pooperacyjne po zabiegach prostatektomii (zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest częściowe lub całkowite usunięcie gruczołu krokowego) oraz cystektomii (operacja usunięcia pęcherza moczowego) –  to dolegliwości, z którymi coraz większa liczba pacjentów ma do czynienia.

W związku z realnym zapotrzebowaniem, jak również w odpowiedzi na większą świadomością pacjentów dotyczącą rozwiązań jakie daje współczesna medycyna oraz fizjoterapia (m.in. w tak powszechnym problemie nietrzymania moczu) do naszego zespołu specjalistów dołączyły fizjoterapeutki  zajmujące się profesjonalną fizjoterapią dolnych dróg moczowych kobiet i mężczyzn.

Praca naszego zespołu opiera się na diagnostyce wspartej aparatem USG oraz EMG, która w połączeniu z terapią manualną idealnie sprawdza się w problemach nietrzymania moczu, nadaktywności pęcherza, zespołu bólowego miednicy mniejszej. Skutecznie pomagamy pacjentom z zaburzeniami erekcji, nietrzymaniem moczu oraz po zabiegach operacyjnych, np. takich jak radykalna prostatektomia.

Umów się na konsultację fizjoterapeutyczną

W przypadku fizjoterapii uroginekologicznej prowadzona jest reedukacja poporodową, która przede wszystkim obejmuję naukę prawidłowych wzorców ruchowych . Dzięki takiemu podejściu Pacjentki mają większą świadomość jakich czynności powinny unikać, aby nie osłabić mięśni miednicy mniejszej i tym samym nie doprowadzić do reakcji bólowych tej okolicy (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów). Fizjoterapia uroginekologiczna jest także powiązana z problemem nietrzymania moczu. Ta dysfunkcja dotyczy zdecydowanie częściej kobiet, natomiast podłoże takiego problemu może być bardzo różne, podobnie jak forma tej przypadłości, np.:\"\"

  • wysiłkowe nietrzymaniu moczu (mimowolne uciekanie moczu na skutek wysiłku fizycznego lub kaszlu)
  • nietrzymanie moczu z powodów neurologicznych
  • parcia naglące (uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy wraz z nagłą koniecznością oddania moczu)
  • mieszana forma tych problemów
  • obniżenie narządów w obrębie miednicy mniejszej, któremu towarzyszyć może tzw. gubienie moczu.

Z terapią uroginekologicznią wiąże się również praca z bliznami po cesarskim cięciu (odpowiadającymi m.in., za zrosty tkankowe) oraz interwencja fizjoterapeutyczna mająca na celu poprawę ruchomości narządów wewnętrznych. Dzięki tym działaniom ryzyko wystąpienia problemów związanych z niepłodnością, bolesnym miesiączkowaniem czy bolesnymi stosunkami jest diametralnie mniejsze.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty urologicznego, uroginekologicznego?

Fizjoterapeuta najpierw przeprowadza wywiad, aby móc przybliżyć problem pacjenta. Padają pytania o rodzaj i topografię dolegliwości, wcześniejsze terapie, formy leczenia i konsultacje. Następnie analizie podlega postawa ciała, badany jest tor oddychania, praca mięśni brzucha oraz kondycja kręgosłupa. Ocenia się działanie mięśni dna miednicy. Wykonuję się badanie USG i EMG, mi in. w celu określenia pojemności pęcherza oraz stwierdzenia, czy występuje problem zalegania moczu. Badanie palpacyjne przeprowadzone per vaginam per rectum, pozwala na niezbędną analizę, która jest kluczowa  w doborze metody aktywacji mięśni dna miednicy.

Jedną z metod służącą nieocenioną pomocą zarówno terapeucie, jak i pacjentowi w trakcie rehabilitacji nietrzymania moczu jest EMG biofeedback. Dzięki EMG biofeedback możliwa jest wizualizacja pracy mięśni za pomocą wykresu, dźwięku oraz diod, co pozwala Pacjentowi na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Dzięki zastosowaniu EMG biofeedback Pacjent uczy się świadomie używać mięśni (dna miednicy, zwieraczy) wzmacniając je i kontrolując funkcje fizjologiczne. Rehabilitacja pozwala na regenerację nerwów oraz odbudowę czucia.

Istotne jest fakt, że w przypadku fizjoterapii uroginekologicznej oraz urologicznej  stosuje się nieinwazyjne i bezbolesne rozwiązania, które są w stanie przynieść pożądane rezultaty.

Umów się na konsultację fizjoterapeutyczną

Scroll to Top