RECEPTY

Najważniejsze pytania dotyczące higieny jamy ustnej – odpowiedzi od naszego zespołu ekspertów

Coraz więcej naszych pacjentów zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna w aspekcie ogólnego stanu zdrowia jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Niestety wciąż większość trafiających do nas osób nie wiem jak właściwie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Poniżej nasi specjaliści odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania.

Jak często należy myć zęby?

Zaleca się mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ale idealnie byłoby również po każdym posiłku. Jeśli to niemożliwe, przynajmniej przepłucz jamę ustną wodą.

Czym powinno się  myć zęby?

Zalecane jest używanie pasty do zębów zawierającej fluor, ponieważ fluor pomaga w zapobieganiu próchnicy. Również używanie miękkiej szczoteczki do zębów o odpowiedniej wielkości dla twojej jamy ustnej jest ważne, aby uniknąć uszkodzeń dziąseł i szkliwa.

Czy używanie nici dentystycznej jest niezbędne?

Tak, używanie nici dentystycznej jest kluczowe, aby usunąć resztki pokarmowe i płytkę nazębną między zębami, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć. To pomaga w zapobieganiu próchnicy oraz problemom z dziąsłami.

Czy należy stosować płyn do płukania ust?

Nie jest to konieczne, ale niektóre płyny do płukania mogą pomóc w redukcji bakterii i zapobieganiu problemom z dziąsłami. Warto jednak skonsultować się z dentystą lub higienistką stomatologiczną, aby wybrać odpowiedni produkt.

Jak często w ciągu roku należy odwiedzić dentystę?

Zaleca się regularne wizyty u dentysty co pół roku lub według zaleceń twojego stomatologa. To pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z zębami lub dziąsłami i ich skuteczne leczenie.

Czy dieta ma wpływ na zdrowie jamy ustnej?

Tak, dieta odgrywa istotną rolę w zdrowiu jamy ustnej. Ogranicz spożycie cukru, kwasów i jedzenia o wysokiej zawartości węglowodanów, a jednocześnie zwiększ spożycie warzyw, owoców i białka. Pamiętaj o piciu wody, która pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność jamy ustnej.

Jakie są objawy problemów z dziąsłami i co robić w przypadku ich wystąpienia?

Objawy problemów z dziąsłami mogą obejmować krwawienie, zaczerwienienie, opuchnięcie i ból. Jeśli doświadczasz tych objawów, skonsultuj się z dentystą lub higienistą stomatologicznym. Może to być oznaka zapalenia dziąseł lub innych problemów, które wymagają leczenia.

Czy palenie papierosów i picie alkoholu wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Tak, palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu są szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. Mogą one prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł, a także zwiększać ryzyko rozwoju raka jamy ustnej. Zaleca się zaprzestanie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Czy istnieje coś jeszcze, co należy wiedzieć o higienie jamy ustnej?

Tak, pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego regularna opieka dentystyczna i dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowego uśmiechu i ogólnego zdrowia.

Scroll to Top