Stomatologia: Scaling, piaskowanie, fluoryzacja

Nawet jeśli regularnie myjesz zęby na ich powierzchni, już kilka minut po ich umyciu, zaczyna tworzyć się kamień. Jest to bardzo prosty proces: na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna, która jest zbudowana z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli w porę tej płytki nazębnej nie usuniesz, zaczyna ona ulegać mineralizacji i zamienia się właśnie w kamień nazębny. Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych – jest on o wiele groźniejszy! Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i mycia zębów, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie narażasz się na chorobę przyzębia, która prowadzi do utraty zębów.

  • SCALING. Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Przeprowadza ją dentysta w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszy skaling to ten wykonany przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień. Scaling jest całkowicie bezbolesny.
  • PIASKOWANIE. Stosuje się jako uzupełnienie skalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia z tych trudno dostępnych miejsc. Polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem, z odpowiednią ilością wody rozpyla na zębach drobny proszek. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.
  • FLUORYZACJA. Po skalingu i piaskowaniu warto wzmocnić szkliwo dzięki fluoryzacji. Najprościej – trzeba zęby polakierować. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów fluor, zostawia na kilka minut i gotowe! Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna.
  • SKALING, PIASKOWANIE i FLUORYZACJĘ warto przeprowadzi 1-2 razy w roku. Jeśli palisz papierosy, czy pijesz dużo kawy lub herbaty zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej przynajmniej raz na 3 miesiące.